TRESCON Linz
[Translate to Slovak:]
TRESCON St. Pölten
[Translate to Slovak:]
TRESCON Salzburg
[Translate to Slovak:]
TRESCON Bratislava
[Translate to Slovak:]
TRESCON Ljubljana
[Translate to Slovak:]
TRESCON Brno
[Translate to Slovak:]

Jakou roli hraje název pracovního místa?

01/16/2018

První dojem je rozhodující a v případě nabídky pracovních míst je to právě název pozice, který musí zaujmout. Pro kandidáta je název pracovního místa nejen důležitým zdrojem informací, ale je to zároveň první text, který se objeví v seznamu výsledků při vyhledávání na Googlu.

První dojem je rozhodující a v případě nabídky pracovních míst je to právě název pozice, který musí zaujmout. Pro kandidáta je název pracovního místa nejen důležitým zdrojem informací, ale je to zároveň první text, který se objeví v seznamu výsledků při vyhledávání na Googlu.

Právě tento název tak rozhoduje o tom, zda kandidát na daný inzerát klikne. Znamená to, že název pracovního místa musí být co nejpřesnější a musí obsahovat co nejvíce informací.

V tom je ale právě ta výzva: Firma se při hledání vhodného názvu pracovního místa musí vžít do role uchazeče. Vyhledávaným pojmem tak spíše bývá vystudovaná kvalifikace nebo požadované místo a ne vymyšlené pojmy jako „rocková hvězda“, „expert“ nebo „guru“.

Znázornit to můžeme pomocí následujícího příkladu: Pokud si kupujete nové auto, pravděpodobně nebudete na Googlu hledat „formuli“, a ani při hledání bytu se nebudete ptát na „ocelobetonovou konstrukci vhodnou k bydlení“. Jak si poté můžete myslet, že recepční najdete tak, že jako název pracovního místa zadáte spojení „noční sova s organizačním talentem“ nebo „Answer Bar Representative“?

Délka a struktura názvu pracovního místa

Dobrý název pracovního místa by neměl být delší než 70 znaků (vč. mezer). Jedná se tak celkem o dvě až šest slov, které máte k dispozici pro vytvoření plnohodnotného názvu pracovního místa.

První dvě pozice tvoří základ názvu a měly byt tak obsahovat pojmy, které bude hledat většina možných kandidátů. Pokud hledáte „frontend vývojáře“, měly by být oba tyto pojmy součástí názvu a nemělo by se tak jednat o název typu „expert na programování“ nebo „zaměstnanec pro oblast …“.

Po položení základů je možné připojit další pojmy. Může se jednat o hierarchické zařazení místa. Např. junior, senior, vedení atd. nebo přesné označení oboru, jako je např. prodej, maloobchod, průmysl atd. Název místa by měl být doplněn požadovanými programovacími jazyky nebo jazykovými znalostmi, pokud jsou pro dané místo důležité, případně místem výkonu a časovou náročností a tím, zda se jedná o plný úvazek nebo třeba praxi.

Následně tak vznikne název pracovního místa „Frontend vývojář html javascript Brno“. Zbývá ještě obligátní označení „m/ž“, které pro lepší vyhledání v Googlu umístěte vždy na poslední místo.

Teprve poté, po doplnění interpunkce, je název „Frontend vývojář, HTML, javascript v Brně (m/ž)“ hotový a má délku kolem 50 znaků.

Důležitost pojmů

Pro vytvoření kvalitního názvu pracovního místa je možné zvolit pojmy či jejich kombinace, které budou lidé pravděpodobně vyhledávat. To lze v současnosti snadno zjistit pomocí online testování.

Testování popularity

Jednou z možností je vyhledávání textu na Googlu, kdy se vyhledávají odpovídající názvy pracovního místa (příkaz: allintitle:). Zkuste porovnat výsledek vyhledávání spojení „Frontend vývojář“ a „Frontend expert“ a zjistíte, že poměr výsledků je 1220 ku 4. Jako základ se tak spíše nabízí spojení „Frontend vývojář“.

Back